aktualności
Podatek dochodowy od nie rezydentów w Hiszpanii
Jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii, chociaż tu nie mieszkasz? Z tytułu posiadania takiej nieruchomości, zarówno tej do użytku własnego, jak i wynajmowanej, jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku.
Podobnie zresztą, jak w przypadku rezydentów podatkowych w Hiszpanii, właściciel nieruchomości miejskiej (wynajmowanej lub nie) jest zobowiązany do ujęcia jej w deklaracji podatkowej. Wysokość tego podatku nie powinna budzić obaw, ale jego rozliczenie jest obowiązkowe, o czym nie wszyscy wiedzą, narażając się na obciążenie karami administracyjnymi.
Dochody nierezydentów pochodzących spoza UE opodatkowane są stałą stawką 24%, a 19% w przypadku obywateli Państw należących do UE.
W przypadku nieruchomości do użytku własnego, dochodem podlegającym zgłoszeniu jest kwota wynikająca z wyliczenia 2% wartości katastralnej nieruchomości (lub 1,1% w przypadku aktualizacji) i zastosowania stopy podatku w wysokości 19% dla rezydentów Państw UE lub 24% w przypadku rezydentów Państw spoza UE.
W przypadku właściciela nieruchomości, którą wynajmuje się osobie fizycznej kwotę dochodu do zadeklarowania będzie stanowił otrzymywany od najemcy czynsz. Natomiast, jeśli mowa o rezydencie Państwa UE, to wówczas można dokonać odliczeń od tego podatku takich kosztów jak np. opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, podatek od nieruchomości IBI, media, koszty remontowe itp. Co do wskazanej kwoty należy oczywiście tak samo zastosować stopę podatku w wysokości 24% lub 19%.
Co ważne, deklaracje składa się po upływie roku podatkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Innymi słowy, jeżeli dokonałeś zakupu nieruchomości w tym roku, to będziesz musiał odprowadzić ten podatek do końca roku 2024, chyba że czerpiesz już zyski z wynajmu.
Oferujemy usługę składania opisanych powyżej rozliczeń podatkowych. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami mailowo.