aktualności

Nowy podatek od wielkich fortun – wszystko co powinieneś wiedzieć

Nowy podatek w Hiszpanii promulgowany został 27 grudnia 2022 roku (Ley 38/2022, de 27 de diciembre, para el establecimiento de gravámenes temporales energético y de entidades de crédito y establecimientos financieros de crédito y por la que se crea el impuesto temporal de solidaridad de las grandes fortunas, y se modifican determinadas normas tributarias) i jest to odpowiedzią rządu na obniżki podatków wprowadzone przez niektóre wspólnoty autonomiczne, głównie w zakresie podatku majątkowego (przede wszystkim Madryt i Andaluzja).

Nowe prawo podatkowe jest w istocie nowelicacją dwóch innych ustaw podatkowych: podatku od zysków nadzwyczajnych dużych spółek energetycznych oraz podatku od dochodów nadzwyczajnych banków. My jednak zajmijmy się nie tymi nowelizacjami, ponieważ one nie dotyczą Polaków, ale absolutnym novum: Impuesto de solidaridad a las grandes fortunas czyli podatkiem solidarnościowym od wielkich fortun. Zawsze kiedy zmienia się prawo podatkowe należy szukać przyczyn tych zmian. Jeśli chodzi o podatek od wielkich fortun to wytłumaczenie motywu jego nałożenia wydaje się dość proste: rząd centralny chce zwiększyć dochody i zapobiec odpływowi wielkich fortun dzięki ulgom podatkowym, które zostały wprowadzone w wielu Comunidades Autónomas w odniesieniu do podatku majątkowego.

Nowy podatek skierowany jest do podmiotów, które dysponują majątkiem netto przekraczającym trzy miliony euro, po odliczeniu minimalnych zwolnień. Urząd Skarbowy szacuje, że nowy podatek zapłaci około 23 000 podatników, co stanowi 0,1% całości. Warto zwrócić uwagę, że podatek wprowadzony jest jako podatek tymczasowy, na razie będzie obowiązywał w latach 2023 i 2024, ale rząd oczywiście nie wyklucza jego trwałego włączenia do systemu podatkowego.

Według rządu wpływy z tego tymczasowego podatku zostaną przeznaczone na politykę wsparcia najuboższych, jak sugeruje nazwa nowego podatku.

Podatek nie będzie taki sam dla wszystkich podatników, którzy dysponują majątkiem wyższym niż 3 miliony euro netto. Stawka 1,7% zostanie zastosowana do tych najbiedniejszych wśród krezusów, którzy dysponują majątkiem o wartości od 3 do 5,3 mln euro; 2,1% dla majątków między 5,3 a 10,6 mln euro i 3,5% dla najbogatszych, których majątek przekracza 10,6 mln euro.

Jak oblicza się wartość majątku, a tym samym wysokość podatku? Do ustalenia podstawy opodatkowania progu trzech milionów euro zastosowanie mają te same zasady jak w przypadku podatku majątkowego. Istnieje minimalne zwolnienie w wysokości 700 000 euro (można odliczyć tę kwotę od miejsca stałego zamieszkania, firmy rodzinnej, itp.). W praktyce zatem znajdzie on zastosowanie w przypadku fortun o wartości wyższej niż 3,7 miliona euro, ale z zapisów wydaje się, iż z tych ulg będą mogli skorzystać tylko hiszpańscy rezydenci. Warto dodać, że nowy podatek nie pokrywa się z podatkiem majątkowym. Unika się w ten sposób podwójnego opodatkowania, a więc podatek majątkowy (w tych Comunidades Autónomas, w których obowiązuje) będzie podlegał odliczeniu w nowej kwocie podatkowej, co oznacza, że podatek od wielkich fortun zaczyna obowiązywać tam, gdzie kończy się poprzedni. W związku z tym, nowy podatek de facto nie wejdzie w życie w La Rioja, Wspólnocie Walencji, Aragonii, Kastylii-La Mancha, Wyspach Kanaryjskich, Estremadurze i Kastylii y León, ponieważ te prowincje już narzucają równe lub wyższe stawki we wszystkich sekcjach dochodów podległych podatkowi majątkowemu.

Istnieje zatem dziesięć prowincji, w których każdy kto posiada więcej niż 3 miliony euro powinien skonsultować się z ekspertami podatkowymi, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym (nowy podatek należy zapłacić i zadeklarować do czerwca 2023): Madryt, Andaluzja, Galicja, Katalonia, Asturia, Kantabria, Murcja i Baleary. Oprócz Kraju Basków i Nawarry.

Zajmujemy się doradztwem podatkowym oraz pomocą w składaniu zeznań podatkowych. Zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy atrakcyjne zniżki dla Klientów polskojęzycznych.