aktualności

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii – obalamy mity

W związku z tym, że w Polsce warunki kredytu hipotecznego stały się horrendalne, a wiele osób nie chce być zakładnikami banków, ostatnio otrzymujemy sporo zapytań odnośnie kredytów hipotecznych w Hiszpanii. W poniższym wpisie postaramy się skrótowo zebrać najważniejsze informacje.

Po pierwsze, trzeba przyznać, że hiszpańskie banki mają całą paletę możliwości kredytowych dla obcokrajowców i dość chętnie i szybko przyznają im kredyty – oczywiście pod pewnymi warunkami.

Nie ma co się łudzić, że w Hiszpanii nie sprawdzą mojego aktualnego statusu zdrowia finansowego i ewentualnych zobowiązań w Polsce lub innych krajach Unii Europejskiej. W tym aspekcie zalecamy unikać samozwańczych ekspertów kredytowych, którzy, jak sami zapewniają – “załatwiają” kredyty. To tak nie działa. Tu nic się nie załatwia. Trzeba będzie pokazać raport z BIKu, wyciąg ostatnich ruchów na koncie i minimum dwa ostatnie PITy, żeby zrobić bardzo podstawową symulację zdolności kredytowej, nie mówiąc już o dokumentacji mieszkania, które chcemy nabyć.

Poza tym, w obecnej, napiętej, sytuacji geopolitycznej, nie-rezydenci podatkowi rozliczający się w Polsce nie mogą liczyć na doskonałe warunki kredytowe przynajmniej z dwóch powodów: niestabilność waluty (PLN) oraz fizyczna bliskość wojny na Ukrainie. W tym aspekcie należy zaznaczyć, że nie ma banków, które na obecną chwilę oferowały by Polakom (podkreślmy, zarabiającym w Polsce) warunki inne niż ‘variables’, czyli zmienne.

Ile wkładu własnego potrzebuję na wstępie? Jaki jest maksymalny okres kredytowania dla Polaków? Ile wynosi miesięczna rata kredytu? Jakie dodatkowe opłaty będę musiał ponieść w przypadku zaciągnięcia hipoteki? Jak krok po kroku działa cały mechanizm zaciągnięcia kredytu? – to najczęstsze pytania w kontekście hipoteki, na które poniżej postaramy się w jak najbardziej zrozumiały sposób odpowiedzieć.

Wkład własny. Dla bezpieczeństwa doradzamy, aby dysponować na wstępie około 50% ceny nieruchomosci, która chcemy nabyć (40% wkładu własnego + 10% opłat dodatkowych: podatki, notariusz, rejestr, obsługa hipoteki, obsługa prawna). Dla Polaków hiszpańskie banki nie dają obecnie kredytów wyższych niż 70% przy bardzo dobrych wskaźnikach zdrowia finansowego.

Maksymalny czas kredytowania to 20 lat, rzadko 25 (przy zasadniczo dużo gorszych warunkach).

Miesięczna rata kredytu uzależniona jest od jego wysokości i najczęściej w symulacjach przedstawiona jest w sposób stały tylko na pierwszy rok kredytowania. Później zależy od euriboru i innych czynników. W każdym razie, nie są to wahania tak wielkie jak ostatnio w Polsce.

Dodatkowe opłaty. Będzie trzeba zapłacić prowizję za przyznanie hipoteki, często również ubezpieczenie na życie (dyspensowane, jeśli już takowe posiadamy), ubezpieczenie kredytu, itd. Często będzie trzeba również zapłacić za tłumaczenia przysięgłe stosownych dokumentów.

Hipoteka krok po kroku: Jest prawdą, że nie się zrobić ogólnej symulacji zdolności kredytowej, ale trzeba mieć upatrzoną nieruchomość i niejako “pod nią” starać się wziąć kredyt. Podpisujemy zatem umowę rezerwacyjną z agencją, weryfikujemy prawnie nieruchomość (zalecamy szczególną ostrożność i korzystanie z usług wykwalifikowanych prawników), podpisujemy contrato de arras, wpłacamy zadatek i mamy kilkadziesiąt dni (zależy od tego kontraktu depozytowego) na znalezienie hipoteki, aby nie utracić zadatku. W tym czasie bank analizuje naszą zdolność kredytową, zbiera dokumenty dotyczące nieruchomości i robi swoją własną wycenę, po czym przedstawia nam wiążącą umowę kredytową. Jeśli nam ona odpowiada – podpisujemy i transakcja osiąga swój finał, jeśli nie – … tu każdy dopowie sobie sam….

Dlatego tak ważne jest korzystać w fachowej pomocy kredytowej i podatkowej, a nie polegać na naganiaczach, którzy „załatwiają” kredyty.

Nie obiecamy Ci nigdy złotych gór, ale pokażemy cały realizm, jeśli chodzi o nieruchomości w Hiszpanii. Zapraszamy do kontaktu i korzystania z naszych usług. Jeśli potrzebujesz więcej informacji odnośnie kredytów hipotecznych w Hiszpanii lub obsługi prawnej kupna-sprzedaży lub doradztwa podatkowego – skontaktuj się z nami już dziś.