aktualności

Jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Hiszpania jest pięknym krajem z łagodnym klimatem i dość wysoką jakością życia, a od niedawna stała się również atrakcyjnym biznesowym kierunkiem dla Polaków.

Spotykamy się z zapytaniami o proces założenia spółki w Hiszpanii, kwestie podatkowe z tym związane, całą procedurę i jej długość. W niniejszym wpisie skrótowo wyjaśniamy ten temat:

Aby ukonstytuować Sociedad Limitada w Hiszpanii należy podjąć następujące kroki:

  • 1. Zarejestrować nazwę w Registro Mercantil – prosi się o tak zwane certificado negativo de denominación social – dokument, który akredytuje, że nazwa firmy nie jest tożsama z jakąś już istniejącą. Prezentue się dokuemnt z trzema propozycjami nazwy. Certificado negativo ma ważność trzech miesięcy od daty wydania aż do rejestru u notariusza.
  • 2. Otworzyć konto bankowe dla Sociedad i wpłacić el capital mínimo inicial (później Bank wyda certyfikat tej wpłaty, konieczny do rejestracji Sociedad u notariusza). Wymagany kapitał to 3000 euro, ale tych pieniędzy oczywiście się nie traci – można je przeznaczyć na opłaty związane z założeniem spółki.
  • Obowiązek zapewnienia użytkownikom 24-godzinnej usługi telefonicznej w celu natychmiastowego reagowania i rozwiązywania wszelkich zapytań lub incydentów związanych z lokalem.
  • 3. Zdredagować Statut – Estatutos Sociales – zbiór przepisów, które później zostaną wkomponowane w publiczną Escriturę de la Constitución, czyli dokument notarialny.
  • 4. Podpisać Akt Notarialny – wszyscy Socios podpisują publiczny dokument u notariusza, który później jest konieczny do wpisu w Registro Mercantil. Aby go uzyskać, należy dostarczyć: a. Statuty, b. Certificado negativo del registro mercantil, c. Certyfikat bankowy, d. Oryginał dokumentów tożsamości Socios, którzy tworzą Sociedad, e. Deklarację o inwestycjach zagranicznych (dla obcokrajowców).
  • Postępowanie w Urzędzie Skarbowym:
    • Wyrobienie NIF – Número de Identificación Fiscal – na razie będzie to numer prowizoryczny (model 036, fotokopia dokumentów tożsamości Socios, fotokopia Escritury założycielskiej dla danej Sociedad. NIF prowizoryczny ma ważność 6 miesięcy – w tym czasie trzeba wystąpić o NIF definitywny.
    • Wpis do I.A.E. – Impuesto de Actividades Económicas (model 840 i dokumenty wymienione wyżej) – wpis do Administracji Fiskalnej danego regionu, w którym podejmuje się działalność.
    • Deklaracja VAT – Declaración censal (IVA).
  • 6. Wpis do Rejestru Handlowego – Registro Mercantil w prownicji działalności firmy.
  • 7. Wpis do Rejestru Handlowego – Registro Mercantil w prownicji działalności firmy.

Cały proces nie jest bardzo skomplikowany, ale jest na pewno „wielowątkowy” i warto skorzystać z pomocy specjalistów, żeby uniknąć ewentualnych mandatów za jakieś niedopatrzenia. Z zasady trwa kilkanaście dni (oficjalna średnia statystyczna w Hiszpanii założenia spółki to 13 dni), ale niestety czasami przeciąga się do kilku tygodni.

Czy ukonstytuowanie spółki jest korzystniejsze niż praca jako autónomo? To zależy o jakim przypadku mówimy i o dochodach jakich się spodziewamy. W Hiszpanii dla spółek generalnie jest jedna wysokość podatku: 25% (dla autónomos podatek jest progresywny, zaczyna się od 19%, ale później rośnie i zależy od osiąganych dochodów i czasu na rynku). Poza tym odpowiedzialność cywilna jest niejako „mniejsza” niż w przypadku samo-zatrudnionych: spółka odpowiada jej własnym majątkiem, a nie mieniem osobistym jej Socios.

Warto dodać, iż w niektórych przypadkach być może korzystniej będzie stworzyć filię spółki, która istnieje już w Polsce (jeśli tak jest), nawet gdyby miał się w niej zmienić nieznacznie skład personalny. W ten sposób, aplikując normatywę Unii Europejskiej, podatek odprowadza się tylko w kraju spółki „matki”, czyli w Polsce.

Zachęcamy do korzystania z naszych usług przy rejestracji, rozliczeniach oraz doradztwie podatkowym spółek. Pełna obsługa i wyjaśnienie zawiłości prawnych po polsku. Atrakcyjne ceny i gwarancja jakości.